ΕΝΑΡΞΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΔΑΝΕΙΣΤΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ 2022-2023

Η δημιουργία, ο εμπλουτισμός, η σωστή οργάνωση και λειτουργία μιας σχολικής βιβλιοθήκης είναι πρώτιστη και βασική ανάγκη για ένα σχολείο και δεν θα έπρεπε να θεωρείται πολυτέλεια. Οι σχολικές βιβλιοθήκες μπορούν να αποτελέσουν πολύτιμο εργαλείο στα χέρια εκπαιδευτικών και μαθητών, όχι μόνο διότι μπορούν να λειτουργήσουν συμπληρωματικά ως προς τις διδακτικές προσεγγίσεις προσφέροντας μια ολοκληρωμένη παιδεία, αλλά -κυρίως- γιατί καλλιεργούν μια γενικότερη αγάπη για τη μάθηση και συμβάλλουν στο να αποκτήσουν οι μαθητές τη συνήθεια της φιλαναγνωσίας και να κατανοήσουν την αξία της στην καθημερινή τους ζωή.

Όσοι δεν διαβάζουν, είναι μεγάλη ευκαιρία να αρχίσουν!  Χρειάζεται βοήθεια ώστε να μπουν στη μαγεία του βιβλίου! Αυτή τη βοήθεια, μπορούν να την προσφέρουν λόγια σπουδαίων ανθρώπων για το διάβασμα!

«Διάβαζε για να ζήσεις.», Γκυστάβ Φλωμπέρ.

«Πάντα φανταζόμουν τον παράδεισο ως ένα είδος βιβλιοθήκης», Λουίς Μπόρχες.

«Ο άνθρωπος που ζει με το βιβλίο δεν αισθάνεται ποτέ μοναξιά», Αντρέ Μαρλό

Αν λοιπόν θέλετε να ταξιδέψετε σε μονοπάτια φαντασίας, περιπέτειας και γνώσης μπορείτε να δανείζεστε βιβλία από την μικρή αλλά ανανεωμένη βιβλιοθήκη του σχολείου μας.

Απευθυνθείτε στην κ. Μανάλη ή στην κ.Λιάπη.